Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi N8H8 z miasteczka Aylesbury. Mam przejechane 1379.20 kilometrów w tym 592.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 14.32 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy N8H8.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w miesiącu

Czerwiec, 2017

Dystans całkowity:86.00 km (w terenie 25.00 km; 29.07%)
Czas w ruchu:04:10
Średnia prędkość:20.64 km/h
Maksymalna prędkość:45.00 km/h
Liczba aktywności:2
Średnio na aktywność:43.00 km i 2h 05m
Więcej statystyk
  • DST 60.00km
  • Teren 16.00km
  • Czas 02:50
  • VAVG 21.18km/h
  • VMAX 41.00km/h
  • Temperatura 27.0°C
  • Sprzęt Monstrum
  • Aktywność Jazda na rowerze

29. Leśna Podlaska

Sobota, 10 czerwca 2017 · dodano: 10.06.2017 | Komentarze 0

Zmagań eksploracyjnych ciąg dalszy. Kolejnym punktem na liście była Leśna Podlaska. Po dokładnym rozplanowaniu trasy, uwzględniając atrakcje godne uwagi, przyszedł czas na wdrożenie zamysłu w życie. Termometr wskazywał dziś temperaturę bliższą trzydziestki, niżeli dwudziestki, więc zaopatrzyłem się w odpowiedni zapas wody i prowiantu. Na szczęście było dziś dość pochmurnie. Wjeżdżając na chwilę w cień, który rzucał obłok, mogłem choć przez chwilę ponapawać się chłodem. Nie mogłem narzekać na pogodę, więc gnałem w pośpiechu do kolejnych punktów wycieczki przy akompaniamencie letniego wietrzyku. Po przejechaniu kilku kilometrów byłem świadkiem zabawnej sytuacji - na drodze stał radiowóz z wyraźnie migającymi światłami awaryjnymi, za samochodem stał trójkąt ostrzegawczy. Leciwa policyjna Skoda najwyraźniej odmówiła posłuszeństwa, a funkcjonariusze byli wyraźnie zniesmaczeni tym faktem. Przejeżdżając obok, skwitowałem to ironicznym uśmiechem, a policjant nie pozostał mi dłużny i uwydatnił swe emocje w słowach: "ku*wa my też powinniśmy się przerzucić na rowery, o ile zdrowiej by było!". Jazda na rowerze sama w sobie ma wpisane wartości prozdrowotne, ale najważniejszy jest fakt, że w znaczący sposób koi nerwy.


Kościół św. Michała Archanioła w Witulinie 
Zabytkowy rzymskokatolicki kościół, dawna cerkiew unicka, a następnie prawosławna. Od roku 1928 pełni rolę kościoła parafialnego parafii św. Michała Archanioła.


Zespół dworsko- parkowy w Witulinie
Widoczny na zdjęciu budynek służył wcześniej jako kuchnia dworska. Na terenie parku zachował się również spichlerz oraz zespół gorzelni. W okolicy dawnej kuchni ulokowana była neogotycka oranżeria. 
Do całkiem niedawna funkcjonowała tutaj szkoła podstawowa, lecz z powodu corocznie zmniejszającej się liczby uczniów postanowiono ją zamknąć. Obecnie mieści się tu Centrum Kształcenia na Odległość oraz Klub Młodego Odkrywcy.


Dzikość lasu i czyste powietrze
Nazwa rezerwatu pochodzi od licznie występującego w zespołach leśnych chmielu.


W takich warunkach czuję się jak ryba w wodzie


Parafia Narodzenia NMP i św. Apostołów Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej


Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowany w parku miejskim


Miejsce straceń


Ogród botaniczny znajdujący się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej. Ogród ten zajmuje znaczny obszar szkolnego terenu i w całości został wykonany przez uczniów szkoły w ramach praktyk zawodowych.


Po półgodzinnych poszukiwaniach w szczerym lesie graniczącym z Leśną Podlaską, finalnie udało mi się odnaleźć "Dąb Miłości". Jego rozmiary zapierają dech w piersiach, lecz trudno było go zlokalizować, gdyż towarzyszy mu wiele innych wysokich drzew. Objąłem go i zamykając oczy pomyślałem o wybrance mojego serca - Agacie.
Drzewo to liczy sobie ponad 360 lat. Dąb szypułkowy został wpisany w 1959 r. do rejestru zabytków jako pomnik przyrody. Obwód pnia - ok. 6 m, wysokość ok. 25 m. Z uwagi na trudno dostępne położenie, w okresie zaborów był miejscem potajemnych spotkań unitów, udzielano tu wówczas sakramentów świętych (chrzty, śluby). Obecnie jest miejscem spotkań zakochanych. Według ludowych wierzeń, objęcie przez rodzinę pnia drzewa zapewnia spokój i szczęście rodzinne.




Cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła w Nosowie
Cerkiew prawosławna istniała tu już w 1542 r. Obecna, murowana, pochodzi z 1862 r. Jest orientowana, została wzniesiona w stylu klasycystycznym.


Stary, drewniany wiatrak w Bukowicach


Kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP w Bukowicach
Drewniana świątynia została zbudowana jako cerkiew prawosławna w 1896 r. Aktualnie pełni rolę filialnej kaplicy parafii rzymskokatolickiej w Leśnej Podlaskiej.

Witam rodzinne województwo. Tuż za znakiem droga była znacznie lepsza. Śmiałbym twierdzić, że był to dywan.


Jako rodowity sokołowianin nie mogłem przejechać obok tej miejscowości obojętnie


I z powrotem do lubelskiego



Zespół dworsko-parkowy w Droblinie
Dwór został zbudowany po 1850 r. dla rodziny Wężyków z pobliskiego Witulina. Budynek stoi w otoczeniu parku, a na jego osi znajduje się staw. Do niedawna mieściła się tu szkoła (od 1921 r.), obecnie stanowi własność prywatną. Standard tego miejsca został znacznie podniesiony. W dawnym dworku mieści się obecnie ekskluzywna restauracja. Na terenie dworskim znajduje się również stadnina koni wraz z parkurem oraz czterogwiazdkowy, drewniany hotel.


Dworek przed generalnym remontem (autor zdjęcia nieznany)


Czterogwiazdkowy hotel z bali


Oprócz błękitnego nieba...




  • DST 26.00km
  • Teren 9.00km
  • Czas 01:20
  • VAVG 19.50km/h
  • VMAX 45.00km/h
  • Temperatura 21.0°C
  • Sprzęt Monstrum
  • Aktywność Jazda na rowerze

28. Odrobina piątkowej przyjemności - Roskosz

Piątek, 9 czerwca 2017 · dodano: 09.06.2017 | Komentarze 0

Wyjątkowo piątek był dla mnie dniem wolnym, więc postanowiłem spożytkować go jak najlepiej. Rowerowa eksploracja okołobialskich terenów należy do jednej z moich ulubionych aktywności fizycznych. Tydzień ten był dla mnie dość intensywny pod względem innych form ruchu, więc postanowiłem nie przesadzać z kilometrażem. Pogoda była idealna, nie sposób było nie ponapawać się pięknem otaczającej mnie natury.


Posterunek radiolokacyjny dalekiego zasięgu w pobliżu miejscowości Roskosz


Posterunek systemu wczesnego ostrzegania "Backbone". Dawniej rozlokowana była tu cała gama stacji radiolokacyjnych różnych generacji. W podziemnych, szczelnych bunkrach mieściły się stanowiska operatorów i planszecistów. Obecnie działa tu jeden z sześciu radarów dalekiego zasięgu NUR-12M stanowiących główny system obserwacji Polskiej przestrzeni powietrznej.


Pan wartownik nie wpuścił mnie do środka. Na nic zdały się moje tłumaczenia: "Ale proszę Pana żołnierza, przecież ja interesuję się militariami!"


144. posterunek radiolokacyjny dalekiego zasięgu 8. Batalionu Radiotechnicznego w Roskoszy









Po drodze natrafiłem na ruiny leciwego gospodarstwa. Dawniej, w miejscu tym funkcjonowało szereg budynków: źrebięciarnia (1895), gorzelnia (1910), magazyn spirytusu (1850), cielętnik (widoczny na zdjęciu - 1898), magazyn paszowy (1889), obora (1890), magazyn części zamiennych (ok. 1895), spichlerz (1898), kuźnia, stelmacharnia, piwnica dworska, piwnica folwarczna, stodoła (1940). Według tablicy informacyjnej, w latach 2010-2013 miejscowość Roskosz otrzymała dofinansowanie z UE w celu odrestaurowania budynków. Jak widać pieniądze wyparowały równie szybko jak etanol ze starej gorzelni.






Zespół dworsko-parkowy w Roskoszy
Założenie dworskie powstało tu dla Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej jako podmiejska siedziba, złożona z drewnianego dworu, ogrodu włoskiego, zwierzyńca, bażantarni i zabudowań gospodarczych (na zdjęciu stajnia cugowa). Odrestaurowany kilka lat temu zespół dworski mieści  obecnie Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.


Dwór późnoklasycystyczny z neogotycką elewacją wschodnią (ok. 1840)







Na terenie dworskim podziwiać można drewniane rękodzieła. Rzeźby wykonane zostały z niezwykłą precyzją i starannością:











Ostatnim punktem tej krótkiej wycieczki był Cicibór Duży. Na zdjęciu widoczny jest Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest to filialny kościół rzymskokatolicki, należący do parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej. Wzniesiony jako cerkiew unicka, w latach 1875-1920 cerkiew prawosławna.