Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi N8H8 z miasteczka Aylesbury. Mam przejechane 1379.20 kilometrów w tym 592.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 14.32 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 0 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy N8H8.bikestats.pl
  • DST 38.50km
  • Teren 20.00km
  • Czas 02:40
  • VAVG 14.44km/h
  • VMAX 35.00km/h
  • Temperatura 20.0°C
  • Sprzęt Monstrum
  • Aktywność Jazda na rowerze
Uczestnicy

24. Woskrzenice Małe i Duże

Poniedziałek, 22 maja 2017 · dodano: 24.05.2017 | Komentarze 0

Wraz z Nosorożcem postanowiliśmy znów udać się na wycieczkę szlakiem bialskich wsi. Tym razem padło na Woskrzenice - zarówno te Małe, jak i Duże. Pogoda była idealna, lecz wieczór zbliżał się coraz szybciej, a z każdą minutą robiło się chłodniej. Dotleniliśmy się, zobaczyliśmy kolejne ciekawe miejsca i oczyściliśmy umysły. 


Rzeka Klukówka


Pomnik powstańców podlaskich z 1863 r. na Białce. Pomnik został zburzony przez Niemców w 1939 roku i ponownie odbudowany w 1966 roku


"Poległym w czasie II Wojny Światowej w latach 1939-1945 od kombatantów i młodzieży Republiki Białoruś i Rzeczypospolitej Polskiej 
Wieczna pamięć tym, którzy oddali życie za Ojczyznę"


Teren żwirowni, przez który całkiem niedawno przebiegała część trasy biegu Extreme Power Run II


Niby wszystko jak krew w piach, ale biznes wciąż się kręci


"O tu!"


Krzyż pokutny
Zwyczaj stawiania krzyży przez zabójców w ramach odpokutowania win przywędrował do Polski z zachodu i panował w niej od XIII w. do poł. XIX w. Morderca, oprócz wzniesienia krzyża, był również zobowiązany pokryć koszty pogrzebu i przewodu sądowego. Winien również pomóc w utrzymaniu rodziny zabitego. Po haniebnym czynie miał również zobowiązania wobec Kościoła - musiał kupić elementy wystroju, np. świece. Następnie powinien odbyć boso pieszą pielgrzymkę do świętego miejsca. Wystawienie krzyża stanowiło ostatni punkt pokuty. Krzyż był jej wyrazem zadośćuczynienia. Stawiano go ku pamięci, uwadze i przestrodze potomnych. Miał również skłaniać przechodniów do modlitwy za dusze zabójcy i ofiary. Przy krzyżu następowało pojednanie zabójcy z rodziną ofiary.


Drewniany kościół św. Michała Archanioła w Woskrzenicach Dużych
Od roku 1613 w miejscu tym wielokrotnie stawiano i rozbierano budynki sakralne związane z wiarą unicką oraz prawosławną. Widoczny na zdjęciu budynek został ukończony w 1902 roku. Również w tym roku miała miejsce konsekracja nowej świątyni prawosławnej. W 1919 budynek został zrewindykowany na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego. W latach II wojny światowej obiekt ponownie znajdował się w rękach prawosławnych. Po zakończeniu konfliktu świątynię na nowo przejęli katolicy. Kościół od momentu powstania był wielokrotnie remontowany.

W tle widoczna jest mała, drewniana dzwonnica


Zbiorowa mogiła jeńców radzieckich zamordowanych w latach 1941-1943 przez faszystów hitlerowskich


Ostatnie promienie słońca były sygnałem do odwrotu





Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa trzad
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]